Przejdź do:Meditec

Premiera na targach Medica 2018 / Nowa seria bezprzewodowych sterowników nożnych zasilanych z baterii

Podczas targów Medica dział Meditec firmy steute zaprezentował nową serię bezprzewodowych sterowników nożnych do uniwersalnych zastosowań w medycynie. Urządzenia tej serii są tak energooszczędne, że mogą być zasilane z konwencjonalnych, ogólnodostępnych baterii. Jednocześnie gwarantują one bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

Ta seria sterowników nożnych ma warianty z jednym do czterech pedałów i znajdzie swoje miejsce obok istniejących urządzeń steute.

Sygnały sterujące są przesyłane do urządzeń medycznych z wykorzystaniem trzeciej, najnowszej generacji technologii radiowej steute. Charakteryzuje się ona znacznie zmniejszonym zużyciem energii w połączeniu z wyższą (i konfigurowalną) wydajnością transmisji. Chociaż pobór energii jest niski, czas reakcji jest bardzo krótki: transmisja sygnału z już aktywowanego sterownika nożnego trwa zaledwie 20 milisekund, a gdy sterownik musi zostać wybudzony z energooszczędnego trybu uśpienia ‒ 50 do 60 milisekund od aktywacji sterownika.

Oszczędna technologia radiowa zastosowana w nowych urządzeniach steute pozwala, po raz pierwszy w historii, na wykorzystanie do zasilania konwencjonalnych baterii alkalicznych (na przykład AA lub C) zamiast akumulatorów litowo-jonowych. Baterie nie wymagają ponownego ładowania, eliminując zarówno konieczność użycia ładowarki, jak i zarządzania procesem ładowania, co obniża koszty zakupu i eksploatacji.

Przy wykorzystaniu trzech ogniw typu C i przy typowym użytkowaniu sterownika nożnego, baterie wystarczają na około półtora roku. Oznacza to, że mogą być one wymieniane przez serwis co roku, przy okazji przeglądu urządzenia medycznego, z którym sterownik współpracuje. Jeśli użytkownik końcowy chciałby samodzielnie wymienić baterie, jest to możliwe w kilku prostych krokach i bez użycia narzędzi. Wodoszczelną komorę baterii należy po prostu otworzyć, obracając pokrętło o ćwierć obrotu. Stopień ochrony sterownika nożnego (do IP X8) pozostaje nienaruszony.

Podobnie jak jej dwie poprzedniczki, najnowsza radiowa technologia steute Meditec została opracowana specjalnie z myślą o zastosowaniach w medycynie. Ponieważ wykorzystane jest pasmo 2.4 GHz, system może być używany bezpłatnie na całym świecie. Osiągnięto wysoki poziom bezpieczeństwa SIL 3 zgodnie z IEC 61508, a także klasyfikację zarządzania ryzykiem odnośnie oprogramowania (EN 62304) w klasie bezpieczeństwa C.

Oprócz optymalizacji zasilania i osiągnięcia wysokiego poziomu niezawodności transmisji oraz długiej żywotności, inżynierowie firmy steute przywiązali ogromną wagę do ergonomii nowych sterowników nożnych, zapewniającej komfort pracy i intuicyjna obsługę. Nad pedałami mogą znajdować się opcjonalne przyciski, które są również uruchamiane stopą. Składany pałąk umożliwia łatwe przenoszenie sterowników nożnych, a brak (potencjalnie niehigienicznego) okablowania zapewnia użytkownikom pełną swobodę poruszania się, np. przy stole operacyjnym.

Pliki:
premiera na targach medica 2018 / nowa seria bezprzewodowych sterowników nożnych zasilanych z baterii.pdf
21816-PR_MKF_SW2_LE_GPX11_25645A5.tif
« powrót