Przejdź do:Meditec

Scentralizowane sterowanie urządzeniami medycznymi na sali operacyjnej staje się rzeczywistością / Bezprzewodowy sterownik nożny z interfejsem SDC

Jeden sterownik nożny do kontrolowania kilku urządzeń medycznych na sali operacyjnej ‒ taki jest cel stowarzyszenia OR.NET. Podczas kongresu DMEA 2019, który odbył się w kwietniu 2019 roku w Berlinie, OR.NET zaprezentowało swój standard „Service-Oriented Connectivity” (SDC). Najnowsze bezprzewodowe sterowniki nożne firmy steute Meditec są z nim kompatybilne.

Jedną z korzyści płynących z integracji kilku sterowników nożnych czy ręcznych w jednym jest to, że chirurg może łatwiej skoncentrować się na wykonywanej operacji. Komunikacja między różnymi urządzeniami poprawia również procedury w sali operacyjnej: wszystkie istotne informacje mogą być wyświetlane i przetwarzane sposób ciągły.

Z tych powodów otwarty standard ułatwiający dynamiczną integrację urządzeń jest bardzo atrakcyjny dla chirurgów i personelu pomocniczego. Po raz pierwszy taki standard został zaprezentowany podczas kongresu DMEA 2019. Został on opracowany przez członków stowarzyszenia OR.NET e.V., realizującego podjęty kilka lat temu cel ‒ bezpieczną integrację komputerowego sprzętu medycznego w oparciu o otwarty standard.

Nowy standard, zwany „Service-oriented Device Connectivity” (SDC), ułatwia współdziałanie urządzeń medycznych różnych producentów. Integracja odbywa się na poziomie jednostki sterującej, która przyjmuje kluczową funkcję w systemie.

Jako członek-założyciel OR.NET, firma steute Meditec jest zaangażowana w rozwój standardów wspólnych dla różnych producentów. Najnowsza seria bezprzewodowych sterowników nożnych (zdjęcie 2), zaprezentowana po raz pierwszy podczas targów Medica 2018, jest już więc kompatybilna z SDC.

Te bezprzewodowe sterowniki nożne są dostępne w wariantach od jednego do czterech pedałów. Sygnały są przesyłane do urządzeń medycznych z wykorzystaniem najnowszej wersji technologii radiowej, opracowanej specjalnie do tego celu. Charakteryzuje się ona znacznie niższym zużyciem energii w połączeniu z wysoką (i regulowaną) wydajnością transmisji. Pomimo niskiego zapotrzebowania na energię, czas reakcji jest niezwykle krótki: transmisja sygnału z aktywnego sterownika nożnego zajmuje tylko 20 milisekund, a w przypadku, gdy układ sterujący znajduje się w energooszczędnym trybie głębokiego uśpienia, potrzeba zaledwie 50 do 60 milisekund na jego wybudzenie i przesłanie sygnału sterującego.

Niskoenergetyczna technologia radiowa wykorzystywana w nowych sterownikach nożnych firmy steute pozwoliła po raz pierwszy zastąpić akumulatory litowo-jonowe konwencjonalnymi bateriami alkalicznymi (np. AA lub C). Dlatego ładowanie nie jest już konieczne, a to znacznie obniża koszty i całkowicie eliminuje potrzebę stosowania ładowarek.

Podczas DMEA na stoisku OR.NET pokazano prototyp urządzenia steute kompatybilny ze standardem SDC (zdjęcie 1). Obecnie sterownik nożny działa jako interfejs użytkownika w systemie demonstracyjnym, pokazującym możliwości dynamicznej integracji urządzeń medycznych na sali operacyjnej.

 

 

Pliki:
scentralizowane sterowanie urządzeniami medycznymi na sali operacyjnej staje się rzeczywistością / bezprzewodowy sterownik nożny z interfejsem sdc.pdf
22186-FS_Universal_4.028428A5.tif
21816-PR_MKF_SW2_LE_GPX11_25645A5.tif
« powrót